2026-03-26
A kokárda az 1848–49-es forradalom és szabadságharc egyik legismertebb jelképe, amely a szabadságot, a függetlenséget és a nemzeti összetartozást szimbolizálja. A hagyomány szerint az első kokárdát Szendrey Júlia készítette, és Petőfi Sándor kabátjára tűzte fel a forradalom előestéjén. Hasonló gesztussal élt Laborfalvi Róza is, aki Jókai Mór számára készített nemzeti színű jelképet. Az előző évhez hasonlóan a csíkszentmártoni nőszervezet tagjai idén is közös munkába kezdtek: akárcsak az előző évben, mintegy 300 szalagrózsát készítettek el. A kokárdákat március 15-én reggel, a szentmisére érkezők kabátjára tűzték fel, így is hozzájárulva az ünnep méltó megéléséhez.
Cseke Rita