1989 óta, január 22-én ünnepeljük a Magyar Kultúra Napját, hiszen 1823-ban ezen a napon fejezte be Kölcsey Ferenc a Himnuszt. Az emléknap célja a magyar kulturális örökség népszerűsítése, valamint a hagyományok és a művészetek ápolása. Ennek apropóján változatos, minden korosztályt érintő programok közül válogathattak a község lakói. A magyar kultúra napja tiszteletére szervezett programok között író-olvasó találkozó, kamarazene koncert, rendhagyó énekóra, valamint mozi is szerepelt.

Író-olvasó találkozó

A csíkszeredai Kájoni János Megyei Könyvtár és Hargita megye nyolc települési könyvtára, köztük a Baka János Községi Könyvtár, csatlakozott a „Vidékek, irodalmak” elnevezésű programhoz, amely kortárs erdélyi magyar írókkal kezdeményez párbeszédet. A magyar kultúra napja alkalmából szervezett eseménysorozat részeként január 20-án a községi könyvtárban személyes találkozóra került sor Botházi Máriával, a kortárs erdélyi magyar irodalom egyik ismert képviselőjével.
A találkozó keretében három kötetet mutattak be: Boldogság juszt is a tiéd, Biorobot és Fűnyíró a Tündérkertben. Az első két műben az írónő rögtönzött történeteit cinizmussal és iróniával fűszerezi, miközben generációs problémákra, a falu és a város, valamint a nő és a férfi közötti ellentétekre reflektál. A Fűnyíró a Tündérkertben című kötetében pedig az idealizált Erdély-képről rántja le a leplet. Erdélyt sokan az ősi magyarság, a tiszta magyar nyelv és a hatalmas zöld erdőségek tündérkertjeként ábrázolják, ám ez a kép, ahogy a szerző is hangsúlyozta, mára megváltozott. Könyvében rámutat, hogy a „tündérkertben” ma már gyártelepek, ritkított erdőségek, szocialista terek és tömbházak is megtalálhatók.

A Trio Spiritoso kamarazene koncertje

Január 25-én este egy kivételes zenei élmény részesei lehettünk, amely betekintést nyújtott a 19. század második feléből való, máig népszerű művek világába. A Trio Spiritoso kamarazenekar – Péter Ernő (hegedű), Benedek Szilamér (klarinét) és Ambrus Sándor (zongora) – neves zeneszerzők, köztük Joseph Haydn, Csermák Antal, Kodály Zoltán, Johannes Brahms, Weiner Leó és Hubay Jenő műveiből válogatott. Az est során a közönség verbunkosokat, népies műveket, nótazenei feldolgozásokat és csárdajeleneteket hallhatott.
A művészek szólóban, zongorakísérettel is megcsillogtatták tehetségüket: Péter Ernő Johannes Brahms 1., 5., 6. és 7. magyar táncát adta elő, míg Benedek Szilamér Weiner Leó Peregi verbunk című művét saját átdolgozásában szólaltatta meg klarinéton.
A kiemelkedő produkció a Viridis Egyesület és az Air Services Kft. támogatásával valósult meg. Az esemény gazdag zenei élményt kínált a résztvevőknek.

Rendhagyó énekóra Györfi Erzsébettel

„A hagyomány megőrzésének fontos eszköze lehet, ha minél többen énekelnek, zenélnek.” Ezzel a gondolattal indította el értékmentő programját, a Rendhagyó énekórát az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány. A program Szabó József közreműködésével Csíkszentmártonban is megvalósult, ahol az érdeklődők Györfi Erzsébet népdalénekestől tanulhattak alcsíki népdalokat. A rendezvény során a népdalénekes szakmai tanáccsal látta el a pedagógusokat, beszélt a népdalok szerepéről, fontosságáról. Mint hangsúlyozta, népdalaink olyan rendkívüli kincseket tartalmaznak, amelyek máshol már rég eltűntek. Éppen ezért a rendhagyó énekóra célja, hogy a Bartók Béla, Kodály Zoltán és Jagamas János által gyűjtött népdalok újból ismertté váljanak, megőrizve őket ezáltal a jövő számára. Az énekórán résztvevők népi zenekar kíséretével Jagamos János gyűjtötte alcsíki népdalokat tanultak meg. Jelen voltak Tivai Nagy Imre Szakközépiskola diákjai, valamint iskolások csoportok érkeztek Csíkkozmásról és Csíkszentgyörgyről. Az esemény családias hangulatát fokozta, hogy eljöttek Györfi Erzsébet barátai, egykori kollégái, hiszen a helyi iskolában indult zenetanári pályája.

Magyar filmünnep a Vándormozival

Január 27-én hosszú idő után ismét moziba siethettek az érdeklődők Csíkszentmártonban. A Vándormozi jóvoltából egész napos vetítéssorozat várta a filmrajongókat. A Venczel Endre által vezetett Vándormozi 2016-ban alakult azzal a céllal, hogy színvonalas magyar filmeket juttasson el a Kárpát-medence különböző térségeibe.
A Magyar Film Ünnepe elnevezésű program reggel 9 órakor a Vuk című mesefilm vetítésével kezdődött, amelyen óvodások és az 1–4. osztályos diákok vettek részt. Ezt követően, 11 órától az 5–8. osztályos tanulók a Toldi című filmadaptációt láthatták, amely szorosan kapcsolódott a tananyaghoz.
Délután a Semmelweis című film került műsorra, amely az „anyák megmentője”, Semmelweis Ignác életét és munkásságát mutatta be. A vetítéssorozatot az Anyám és más futóbolondok a családból című film zárta, amely egy család szemszögéből mutatta be a 20. század történelmi eseményeit.