A csíkszentmártoni fúvószenekar idén új lendülettel kezdte meg munkáját. Tavaly év végén Szakács Csanád vette át a zenekar vezetését. A fiatal, ambiciózus zenepedagógus nemcsak a zenekar fejlesztésére, hanem az utánpótlásnevelésre is nagy hangsúlyt fektet.
„Kiskoromban édesapám elvitt egy fúvószenekari próbára Újtusnádra, és azt mondta, válasszak egy hangszert, ami tetszik. A trombitát választottam” – meséli Szakács Csanád, aki már gyermekkorában megismerkedett a zenével. A falusi zenekarban szerzett élmények és a trombita iránti érdeklődése arra ösztönözték, hogy tanulmányait is ebben az irányban folytassa.
Először a Vámszer Géza Művészeti Népiskolába iratkozott be, majd kilencedik osztálytól a Nagy István Művészeti Líceumban tanult tovább. Tizenegyedik osztálytól a marosvásárhelyi Művészeti Líceum trombita szakára iratkozott át, majd tanulmányait Nagyváradon folytatta. Egyetemi évei alatt párhuzamosan végezte el a zenepedagógia és a trombita szakot.
„Kaptam egy felkérést, hogy basszusként énekeljek a Filharmóniában, de akkor érkezett egy hívás, hogy itthon trombitatanárt keresnek. Kerestem magam helyett egy másik énekest, és hazajöttem. Azért döntöttem így, mert tanítani akartam” – meséli Csanád.
Tanítás mellett visszairatkozott a Népiskola karmesteri képzésére, és nem sokkal később egy újabb lehetőség is adódott: a csíkszentmártoni fúvószenekar karnagyot keresett.
„Sándor Árpádon keresztül kerültem ide. Sokat dolgozunk együtt, és mivel ő már több zenekarnál is karnagy, rákérdezett, hogy elvállalnám-e a szentmártoni zenekart.”
A toborzást már decemberben elkezdték. A „hangszersimogató” néven indított program révén több érdeklődő diák azóta rendszeres tanítványa Csanádnak.
„A foglalkozások után 18 gyerek kezdett el hangszeren tanulni, és lassan több az új tag, mint a régi. A legnépszerűbb hangszer a szaxofon volt – a 18 diákból legalább 16 ezt választotta volna –, de sikerült más hangszereket is megszerettetnünk velük. A zenekarban több trombitás és klarinétos van, így szükség volt a hangszerek kiegyensúlyozására.”
A próbákat hétfőnként tartják. Hat órától a kezdőkkel foglalkoznak, ebben Csanád barátnője, Bogács Nóra is segít. Nóra fuvolista, így ő tanítja a fuvolát és a klarinétot, míg Csanád a rézfúvós és ütős hangszereket oktatja. Nyolc órától pedig a haladókkal tartanak összpróbákat, új darabok esetén szólampróbákat is beiktatva.
Céljuk elsősorban a közösségi eseményekbe való bekapcsolódás, de a karmester mindig igyekszik új célokat is kitűzni.
„Simonban tapasztaltam, hogy mindig kell egy következő lépés. Nem elég, amit csinálunk, mindig kell legyen egy új cél. A legjobbra kell törekednünk. Mindig lesz egy fellépés, egy turné, akár egy jótékonysági vagy karácsonyi koncert, amire készülni kell. Mostanában egyre népszerűbb lett a minősítő koncert, amit a MAFUMASZ (Magyar Fúvószenei és Mazsorett Szövetség) szervez. Ők minősítik a zenekarokat, és például a simoni, rétyi és csíkszentgyörgyi zenekarok is csatlakoztak. A lényege, hogy a zenekarok egy adott darabbal, egy adott stílusban készülnek fel, és nemzetközileg elismert minősítést szerezhetnek. Tehát mindig van hová fejlődni, mindig van egy új cél.”
A csíkszentmártoni fúvószenekar továbbra is nyitott az új tagok és érdeklődők előtt. Bárki, aki szívesen csatlakozna, kipróbálná a hangszereket vagy fejlesztené zenei tudását, látogasson el a próbákra. Kiváló lehetőség a fejlődésre, közösségi élmények gyarapítására.